Göbek deliği hemen ele veriyor! Kokmasının bir nedeni var, şeklinden de anlaşılıyor

Göbek deliğinin zamanla değişmesi, oluşan şişlikleri, kokuları ve kabuklanmaları farklı durumların habercisi olabilir. Birçok insan göbek deliğinin varlığına dahi dikkat etmez. Ancak bir göz atmakta fayda var.

Şekli ne ifade ediyor?

Herkesin göbek deliğinin kendine has olduğunu söyleyebiliriz. Ancak 10 kişiden birinde meydana geldiği düşünülen dikey, yuvarlak veya yatay gibi farklı kategorileri mevcut. Göbek deliğinin şekli, bir kitle veya yumru olmadığı sürece sağlığınız hakkında özel bir şey ifade etmez.

Göbek deliğiniz hayatınız boyunca, özellikle de hamilelik sırasında değişebilir. Ancak göbek deliğiniz değişmezse endişelenecek bir şey yoktur. Eğer içeri doğru gelen bir göbek deliğiniz varsa zamanla dışa dönebilir. Doğumdan sonra karın basıncı ve büyüklüğü azaldığı için bu değişiklik kalıcı değildir.

Göbek deliği neden kokar?

Göbek deliği aslında bir oyuk veya deri kıvrımı olarak görülebilir. Kir ve bakterilerin kolayca birikebildiğim bu alan temizlenmediğinde rahatsız edici bir koku yayar. İçe dönük göbek deliğiniz varsa bu sorunu daha sık yaşayabilirsiniz.

İçe dönük göbek deliklerinde biriken kir veya tüy, yıkama sırasında temizlenecek tüylerin kalıntısıdır. Göbek deliğinin kokmasının en yaygın nedeni ise yetersiz hijyendir. Ancak bazı kişilerde temizlenmesi daha zor olabilir.

Nasıl temizlenir?

Göbek deliğinizi ne sıklıkta temizlemeniz gerektiğine dair kesin bir kural olmasa da rutin oluşturarak hijyen sağlayabilirsiniz. Dr. Tosin Ajayi-Sotubo “Günlük duşlar birçok bakteri, sebum ve ölü deri hücresinin atılmasına yardımcı oluyor” diye aktarıyor.

Çok fazla egzersiz yapıyorsanız göbeğinizi daha sık temizlemeniz gerekebilir. Temizleme işlemini basit tutarak biraz sabun ve su ile sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak göbek deliğiniz çok derinse ıslak pamuklu çubuk kullanabilirsiniz.

Temizlendiği halde çözülmeyen bir koku varsa enfeksiyon söz konusu olabilir. Bu belirtinin yanı sıra kızarıklık, şişlik veya akıntı gözlemliyorsanız bir doktora danışmalısınız. Bakteriler ve mantarlar göbek deliğinin sıcak ve hafif nemli ortamında gelişebilir.

Göbek deliği neden kaşınır?

Göbek deliği deriyle kaplı olduğu için vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi farklı cilt olaylarından etkilenebilir. Özellikle egzama, sedef hastalığı da buna dahildir. Mantar enfeksiyonu veya bakteriyel enfeksiyonlar da kaşıntıya neden olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir